Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Göze hoş gelmeyen ve temizlenmesinde oldukca zahmet çektiğimiz siyah noktalar çoğu bayanın başına bela olmak bir yana sorunları arasında bulunmaktadır. Peki bu siyah noktaların önüne nasıl geçecebilirsiniz?

Genellikle yüzümüzün üst tabakasında bulunan sebum geçişi dediğimiz binlerce kanal bulunmaktadır. Bu döngü sırasında aşırı sebum üretimi olduğunda kanalların tıkanması durumunda bu sıvı kıl köklerine yol almaktadır. Bu sırada oksijen ile temas edilmesi halinde bu sıvılar renk değişimine maruz kalmaktadırlar. Koyu bir renk alan bu yağ kütlesi halk arasında siyah nokta olarak adlandırılır.

Bu siyah noktaları temizlemek için çoğu bayan pahalı kozmetiklere başvurmaktadırlar. Tabi doğal olarak bi an önce bu noktalardan kurtulmak isterler. Çoğu zaman bu noktalardan kurtulmak için kozmetik ürünlere yönelmeden önce sıkılan bu noktaların geçici olduğunu kalıcılığa bir faydası olmadığını unutmamalısınız. Bu noktalara sıkma yapılarak müdahale edilirken dikkat edilmesi gereken bir husus var. İz kalmaması açısından tırnaklarınızın deriye çok baskı uygulanmadığından emin olmanız gerekmetedir. Bu durumda alın ve burun bölgelerinde bulunan bu siyah noktalar çene bölğesine nazaran kolaydır, Çene bölgesi diğer bölgelere göre daha hassastır.

Bu noktaların kalıcı olarak temizlenmesi için bu gözeneklerin açık olduğundan emin olmalısınız. Değilseniz cilt tipinize uygun olan gözenekleri açan yüz temizleme kozmetik ürünlerini kullanmanızı öneririz. Yüz temizleme ürünlerinin içinde alkol içermemesi önemli olan başka bir husustur. Siyah noktaların önüne geçebilmeniz için birde yüz temizleme fırçaları ile cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz.

Etiketler : , , , , ,

This article has 1 comment

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir